Recenzie

Román (Šarkany) je hravý, očarujúci, nežný ale aj smutný a ostrý, ukotvený v skutočných udalostiach, plný odkazov na postavy z francúzskej histórie, či už je to z oblasti umenia, literatúry, politiky alebo vojen a revolúcií. (Prekladateľky nám čitateľom urobili veľkú službu v prípade bonusových poznámok pod čiarou. Ďakujem.) Pre mňa je malým pokladom. Je o odvahe, sile, ideáloch a láske k žene i krajine. Je v ňom ukrytý kus dejín vyrozprávaný prostredníctvom sympatických a autentických literárnych postáv, ktoré si zamilujete. Aj keď sa odohráva počas ťažkého obdobia v dejinách ľudstva, autor si zachováva francúzsky šarm a humor. Môže sa stať, že sa pri niektorých pasážach zasmejete, rozprávačský tón je ľahký a svieži. No pri iných neudržíte slzy.

Ivana Zacharová (sieťovka)

Román Šarkany je zaujímavým poetickým, pokojne môžem napísať, že už aj historickým románom, keďže jeho dej sa odohráva v prvej polovici 20. storočia. Napísal ho francúzsky spisovateľ Romain Gary, vlastným menom Roman Kacew, a vo Francúzsku vyšiel ešte v roku 1980. Na slovenské vydanie sme si teda museli počkať skoro 40 rokov a trúflo si na to iba malé novovzniknuté vydavateľstvo.

Jozef Kuric (Denník N)

Román Šarkany predstavuje písané slovo v celej jeho kráse a prekladateľkám sa ho podarilo preniesť do slovenčiny mimoriadne dobre.

Ivana Krekáňová (Magazín o knihách SME)

Kniha Šarkany preto nie je len román o láske, ale aj ľudskosti a nádeji. Je to krásny príbeh o tom, čoho sú ľudia schopní a čo dokážu v časoch, keď sa výraz „žijeme z nádeje“ mení na „nádej žije z nás“.

Denisa Ballová (Denník N)

Knižka je tak nádherne a citlivo napísaná, mala som chuť citovať takmer každú vetu, autor sa veľmi šikovne pohral so slovíčkami a vytvoril prekrásne umenie. Naozaj je to jedna z tých najmilších kníh, aké som mala možnosť prečítať a som rada, že som tak spravila práve tesne pred Vianocami.

Blog vášnivej čitateľky

Myslela som si, že túto relatívne útlu knihu prečítam za pár dní. Veľmi som sa zmýlila. Kniha je precízna a poetická. Čítanie príbehu si vyžaduje oveľa viac sústredenia, ako pri iných knihách. Nejde však o negatívum. Vďaka zložitejšiemu jazyku som sa pri čítaní oveľa viac sústredila. Neprehliadla som tak zaujímavé myšlienky, ktorých obsahuje neúrekom. Už dávno sa mi nestalo, že by som pri čítaní minula tak veľa poznámkových lepiacich štítkov.

Drominicka číta

Táto kniha má svoje čaro a dokonale chápem, prečo sa stal Romain Gary u Francúzov tak vysoko hodnotený spisovateľ. 

Zlodejka kníh

Táto kniha mi dala možnosť vidieť vojnu aj z iného pohľadu, než na aký som bola zvyknutá. Doteraz som čítala o ľuďoch zatvorených v koncentračných táboroch, o násilí a brutalitách odohrávajúcich sa počas druhej svetovej vojny, no tento príbeh je celkom iný.

Radka / Knihomoľka 🙂

Youtube

Instagram

Myslím si, že táto kniha nesadne každému. Ale komu sadne, ten ju bude milovať, zbožňovať… Ako ste správne pochopili, tak mne sadla. Ja ju milujem a je to klenot u mňa v knižnici. Debaty v mojej hlave o tejto knihe zatiaľ nemajú konca…

@dumbierka
View this post on Instagram

ŠARKANY ✨🪁 … 5 z 5 ☕️💛 … Šarkany. Z názvu tejto knihy sa toho veľa nedozviete a anotácia vám dá len tak pričuchnúť k príbehu, ktorý vo vás zostane. Vo mne sú Šarkany asi už nastálo. … Čím viac o knihe premýsľam po dočítaní, tým viac mam chuť ju čítať znovu. … Musím v prvom rade zložiť veľkú poklonu dievčatám, ktoré túto knihu preložili a poďakovať sa, za to, že ste sa rozhodli spoločnými silami vydať ju @ediciacorneille . Ďakujem!✨ … Slová mi idú na um pomaly, a to už je pár hodín, čo som knihu dočítala, stihla som aj spánok počas splnu, ktorý stál za nič…,ale nevadí. . Ďakujem za to, že ste ma oslovili, či si knihu nechcem prečítať @lenkaondraskova a naozaj ste sa trafili. Nielen, že ma oslovil celý príbeh autora – pred, ktorým snímam klobúk, ake zaujal ma celý príbeh knihy od jej prekladu, vydania…až po posledné slová v nej. Skoda, že nie je aj v pevnej väzbe, podľa mňa by jej svedčala 👌🏻💛. … Druhá svetová vojna, odboj z úplne iného pohľadu, láska, akú v knihách nenájdete len tak a hlavne myšlienky autora – hlavných hrdinov, nad ktorými premýsľate aj po dočítaní. Také pravdivé, súčasné, také, ktoré vo vás vyvolajú potrebu zamyslieť sa nad ich význanom. . Myslím si, že táto kniha nesadne každému. Ale komu sadne, ten ju bude milovať, zbožňovať… . Ja som ju musela (mohla) čiltať len vzedy, keď som mala svoj kľud. Nedala sa mi čítať po kúsočkoch, mala som pocit, že to by príbehu ublížilo. A tak, silce som ju čítala mnoho dní, ale vlastne keď to zhrniem, tak len pár hodín… No keď chodíte do práce a žijete aj bežný život, nie vždy sa mi dá takto čítať. Nešlo mi ju čítať po pár minútach… najradšej by som ju orečítala naraz. Možno inokedy sa mi to pošťastí… Mám jej ponú hlavu. . Ako ste správne pochopili, tak mne sadla. Ja ju milujem a je to klenot u mňa v knižnici. Debaty v mojej hlave o tejto knihe zatiaľ nemajú konca… . A ak môžem, tu je pár úryvkov z knihy: . “Ak máš niekoho alebo niečo naozaj rád, daj tomu všetko, čo máš a všetko, čím si, a o ostatné sa nestaraj.” . “Naozaj neviem, kde som vzal tú myšlienku, že láska môže byť celým dielom a celým zmyslom bytia.” . “Žijeme z nádeje, ale začínam mať pocit, že nádej žije z nás.”

A post shared by Nikola (Nika) Čertíková (@dumbierka) on

Dej ma od prvej stránky hneď zaujal a rozprávanie Ludovica som si zamilovala. Neopisoval len vlastný príbeh, ale aj príbehy ľudí počas 2. svetovej vojny práve vo Francúzsku. Pocity mám z knihy pozitívne a hodnotím ju 4,5⭐/5⭐

@knizny.svet
View this post on Instagram

Šarkany- Romain Gary ______ Na knihe sa mi páčilo najviac to, že nie je ako každá iná vojnová kniha. Nedotýka sa vojny ako takej, ale opisuje situácie spojené s Normandiou (na pobreží Francúzska) pred vojnou, pri vyslobodzovaní spojencov a udalosti, ktoré sú spojené s obsadzovaním územia Nemcami. V texte sa nachádzaju krásne myšlienky. Kniha nie je náročná na čítanie, stačí sa len nastaviť na jednu vlnovú dĺžku. Postavy sú sympatické, aj keď postava Lily mi až tak nepadla do oka, v príbehu mi neprekážala. Prostredie, v ktorom sa postavy nachádzaju je opísané veľmi krásne. Hneď sa dá vytvoriť si akási predstavu o ich živote. Názov Šarkany ma svoj skrytý význam, ktorý musí nájsť každý čitateľ v knihe sám. Dej ma od prvej stránky hneď zaujal a rozprávanie Ludovica som si zamilovala. Neopisoval len vlastný príbeh, ale aj príbehy ľudí počas 2.svetovej vojny práve vo Francúzsku. Pocity mám z knihy pozitívne a hodnotím ju 4,5⭐/5⭐. _______ Na záver by som chcela poďakovať dievčatám z @ediciacorneille, ktoré mi knihy zaslali a ktoré odviedli na knihe veľký kus práce. Kniha má naozaj krásnu obálku a o skvelom preklade ani nehovorím. Text bez akejkoľvek chyby a ešte aj s vysvetlivkami k danej časti textu stal za to. ❤️ _______ #sarkany #ediciacorneille #kniznysvet #svetplnyknih #slovakia #spolupraca #bookworm #bookworld #bookstagram #bookslover #book #review #reading #tipnaknihu #ukazcoctes #skbloger #terazcitam #skbookstagram #dnescitam #books #knihomolka #knihozruti #knihy #novinky

A post shared by 📚 Svet plný kníh 📚 (@knizny.svet) on

Šarkany mi dali viac, ako som očakávala. Dali mi nový pohľad na vojnu. Ukázali mi, aká hrdá dokáže byť krajina galského kohúta. Hoci som čakala viac romantiky, podstata príbehu je niekde inde. Láska je skôr kulisou na pozadí vojny a odboja. Spoznáte aj silu priateľstva a rivality. Som veľmi rada, že som siahla aj po takejto kvalitnej literatúre. Už teraz som zvedavá, aké ďalšie tituly si pre čitateľov pripravia dievčatá do edície Corneille.

@drominickacita.sk

Viac ako anotácia tejto knihy ma skôr zaujal príbeh, ako sa táto kniha zrodila v slovenskom preklade. Príbeh však sám o sebe bol tiež veľmi pekný. Bolo síce poznať, že kniha je písaná už dávnejšie podľa jazyku, ale vôbec to nevadí práve naopak, dodalo to knihe lepšiu atmosféru.

@knihy_knihy_a_knihy

Na prvý pohľad príbeh sladkej lásky sa prichádzajúcimi stranami mení na statočný príbeh. Statočný príbeh Luda a jeho pamäti, ktorá desí ľudí. Ludo nám rozpráva nielen svoj príbeh, ale aj príbeh obyčajných ľudí vo Francúzsku počas II. svetovej vojny.

@_dannyreads_

Dlho som sa nestretla s tak dobre napísanou a preloženou knihou, z ktorej dýcha toľko bohémskosti. Tá čitateľa doslova uchváti. Osobne sa mi páčili prejavy mladých, ktorí mali rovnako ako dnešná mládež svoje názory a neoblomné postoje. Alebo skôr ich vyjadrovanie, ktorým ich autor knihy obdaril. Kniha Šarkany má svojě čaro, vrelo odporúčam.

@zlodejka_knih
View this post on Instagram

Zaujímavá knižka francúzskeho spisovateľa Romaina Garyho sa dostala na náš trh, vďaka trom šikovným Slovenkám. Prekladateľky Lucia a Zuzana siahli po tvorbe Garyho z dôvodu jeho obľúbenosti medzi francúzskymi čitateľmi. Nasledovala spolupráca, ktorej výsledkom bolo vydanie knihy v slovenskom jazyku, edícia @ediciacorneille, vydavateľstvo MONICQA PUBLISHING. Pod názvom Les Cerfs-volants vyšla kniha v roku 1980 vo Francúzku (vydavateľstvo Gallimard). Je skvelé, že sa k nám dostalo práve dielo Romaina Garyho. Moje poďakovanie patrí týmto dámam : @lucia_est_luce , Zuzana , @monicqa a predovšetkým @lenkaondraskova , od ktorej knihu mám. Príbeh sa odvíja na severozápade Francúzka v Normandii. Hneď od prvých strán je veľmi pekne opísané prostredie, v ktorom sa dej odohráva. Čitateľ si môže urobiť živú predstavu ako to videl hlavný hrdina Ludovic. Príbeh lásky na pozadí historických udalostí tohto obdobia v sebe nesie veľmi krásnu dávku bohémskeho štýlu. Od prvej strany som si obľúbila rozprávanie hlavného hrdinu Luda a jeho dar správne pomenovať veci. Láska k poľskej aristokratke Lili Bronicki je jeho celoživotným poslaním, od chlapčenského veku. Šarkany sú istým spôsobom symbolom slobody, ktorá je v príbehu od začiatku ohrozovaná blížiacou sa vojnou. Ludo musí prejsť postupne obdobím života, keď objaví osudovú lásku, ale bude sa musieť potýkať nielen so spoločenskými rozdielmi, rivalitou v láske, ale aj odlúčením od lásky s nástupom 2. druhej svetovej vojny. Láska, vlastenectvo k svojej krajine, silný cit pre ľudské hodnoty, to všetko si musí obhájiť Ludo s historicky dobrou pamäťou. Nechcem príliš prezrádzať z deja, ale dlho som sa nestretla s tak dobre napísanou a preloženou knihou, z ktorej dýcha toľko bohémskosti. Tá čitateľa doslova uchváti. Osobne sa mi páčili prejavy mladých, ktorí mali rovnako ako dnešná mládež svoje názory a neoblomné postoje. Alebo skôr ich vyjadrovanie, ktorým ich autor knihy obdaril. Kniha Šarkany má svojě čaro, vrelo odporúčam. #romaingary #sarkany #kniha #knihy #milujemeknihy #dnescitam #books #instabook #bookstagram #ilovebooks #dnescitam #citanie #reading

A post shared by Zlodejka kníh (𝓐. 𝓕.) (@zlodejka_knih) on

Keď ma oslovili s knihou Šarkany, zostala som potešená, no zároveň neistá. Viete, že najviac inklinujem ku KRIMI či modernej literatúre a meno Romain Gary mi bolo úplne neznáme. Môj strach bol úplne neopodstatnený, pretože po prvých stránkach ma dej vtiahol natoľko, že pomaly končím. Takisto kvitujem poznámky prekľadateľky, ktoré sú mnohokrát veľmi nápomocné ✔

@hantakova_simona
View this post on Instagram

Rada by som vám predstavila prvú knihu z vydavateľstva @ediciacorneille 🖋 Vzniklo vďaka trom šikovným ženám, ktoré majú blízky vzťah k francúzskemu jazyku, a taktiež k francúzskej beletrii. Keď ma oslovili s knihou Šarkany, zostala som potešená, no zároveň neistá. Viete, že najviac inklinujem ku KRIMI či modernej literatúre a meno Romain Gary mi bolo úplne neznáme. Kým mi kniha dorazila, zistila som si pár informácií o autorovi, aj o téme, ktorej sa v knihe venuje. Jedná sa o román z čias 2. sv. vojny, v ktorom sa však nedočítate o holokauste, ale o medziľudských vzťahoch a o láske, ktorá bude musieť prekonať veľa prekážok. Samotný názov Šarkany má svoj skrytý význam, ktorý musí odhaliť každý sám 😉 Môj strach bol úplne neopodstatnený, pretože po prvých stránkach ma dej vtiahol natoľko, že pomaly končím 30/47 … môže sa stať, že miestami sa budete troška strácať, ale v konečnom dôsledku to románu vôbec neškodí. Na záver môžem len povedať, že Zuzka, Lucka a Monika si vybrali možno neznámy, ale skvelý román 🙏 takisto kvitujem poznámky prekľadateľky, ktoré sú mnohokrát veľmi nápomocné ✔ Už teraz sa teším na druhú knihu, ktorú pripravujú, pretože viem, že bude rovnako kvalitná a pútavá. Gratulujem k založeniu a želám veľa úspešných prekladov ! 📚 ❤ #ediciacorneille#sarkany . . . . . #firstbook#romaingary#frenchauthor#dnescitam#booklover

A post shared by Simona Hantáková (@hantakova_simona) on